راهنما

 • حراجی یا مزایده آنلاین چیست؟

  حراجی یا مزایده آنلاین (Online Auction) نوعی از فروش اینترنتی محصول است که از طریق آن کاربران میتوانند ضمن انجام یک رقابت هیجان انگیز کالا را با قیمتی پایین تر از قیمت واقعی آن خریداری کنند. در حراجی آنلاین این امکان برای کاربران فراهم می شود که گاهی اوقات کالایی را با بیش از 90% تخفیف بخرند. حراجی های آنلاین در سراسر دنیا فرم ها و مدل های تجاری گوناگونی دارند که البته برخی از آنها با قوانین و مقررات کشور عزیز ما مغایر است. اما با این حال در مدل های زیادی از حراجی آنلاین در ایران قابل اجراست. یکی از رایج ترین روش های برگزاری حراجی آنلاین به این گونه است که کاربران برای شرکت در حراجی یک کالا یک پیشنهاد ثبت می کنند. پیشنهاد آنها مدتی ( معمولا 10 الی 30 ثانیه) روی وب سایت می ماند و این فرصت به سایر کاربران داده می شود تا در صورتی که تمایل به ثبت پیشنهاد بالاتر دارند اقدام کنند. در صورتی که در این مدت پیشنهاد بالاتری ثبت نشد، کاربری که آخرین پیشنهاد را ثبت نموده برنده حراجی است و میتواند کالا را به قیمتی که پیشنهاد نموده خریداری کند.

 • حراجی به سبک کالاکشن

  برای شرکت در هر حراجی شما باید در کالاکشن ثبت نمایید و حق ثبت پیشنهاد ( بید) خریداری کنید. بسته به نوع حراجی، قیمت کالا در بازار و قیمت پایه حراجی هزینه های که شما برای بید پرداخت می کنید متفاوت است. در حراجی های کالاکشن این امکان برای شرکت کنندگان فراهم شده تا بید های خریداری شده خود را در حراجی های مختلف استفاده کنند. این امکان باعث می شود در پایان یک حراجی بید هایی که در اعتبار شرکت کنندگان ( برنده یا بازنده) باقی مانده است سوخت نشود یا از بین نرود.

 • ثبت نام و عضویت در کالاکشن

  به منظور مشاهده جزییات حراجی ها یا شرکت در حراجی ها و استفاده از خدمات کالاکشن می بایست ثبت نام کنید. ثبت نام در کالاکشن بسیار آسان است و فقط چند ثانیه طول می کشد. برای ثبت نام کافی است یک نام کاربری و رمز عبور انتخاب کنید، شماره همراه خود را درج کنید. به منظور احراز هویت و نهایی شدن ثبت نام، می بایست کدی که از طریق پیامک برای شما ارسال می شود را درج نمایید. لازم به ذکر است که با هر شماره همراه تنها یک حساب کاربری می توانید بسازید و امکان تغییر شماره همراه و نام کاربری در آینده وجود نخواهد داشت. همچنین ایجاد حساب های کاربری مختلف توسط یک فرد بر خلاف قوانین کالاکشن می باشد و در صورت مشخص شدن این امر، حساب های کاربری شما مسدود خواهد شد.

 • بسته های بید

  به منظور خرید بسته های بید، به صفحه مربوطه ( لینک صفحه در منوی هدر سایت قابل مشاهده است) مراجعه نمائید. در این صفحه بسته های مختلف بید با تعداد و قیمت های مختلف موجود است. شما می توانید روی دکمه "خرید بسته" هر کدام از بسته کلیک نمایید و بسته مورد نظر را خریداری نمایید. با توجه به بسته ای که خریداری می کنید، همان میزان بید به در حساب کاربری شما شارژ شده و بخش داشبورد حساب کاربری شما قابل مشاهده می باشد. با شرکت در حراجی های مختلف و ثبت پیشنهاد از موجودی بید شما کسر خواهد شد.

 • حراجی های کالاکشن

  روزانه تعدادی حراجی در کالاکشن برگزار می گردد. حراجی های پیش رو یا حراجی های آتی در صفحه اصلی وب سایت کالاکشن به ترتیب تاریخ و ساعت برگزاری قابل مشاهده است. حراجی های ویژه کالاکشن نیز در صفحه اصلی قابل دسترسی است. در حراجی های ویژه معمولاً کالاهای ارزشمندتر نسبت به سایر کالاها عرضه می گردد. همچنین در صورتی که به دنبال کالای خاصی می گردید یا تصمیم دارید در حراجی های گروه کالایی خاصی شرکت کنید می توانید از طریق دکمه هر دسته بندی که در صفحه اصلی وب سایت قابل مشاهده است اقدام نماید.

 • شرکت در حراجی های کالاکشن

  همانطور که قبلاً گفتیم، برای شرکت در حراجی های کالاکشن باید ثبت نام کنید و در موجودی حساب کاربری خود بید داشته باشید. شرکت در حراجی ممکن است محدودیت تعداد شرکت کننده داشته باشد که این محدودیت ( در صورتی که وجود داشته باشد) در صفحه حراجی از طریق آیکن های مربوطه مشخص شده است. برای شرکت در هر حراجی تا روز و زمان مشخص شده که به صورت شمارش معکوس مشخص شده است فرصت دارید.

 • ضریب بید در حراجی های کالاکشن

  هر یک از حراجی های کالاکشن دارای ظریب بید می باشد. ظریب بید در هر حراجی می تواند 1 یا بیش از 1 باشد. ظریب بید نشان می دهد برای ثبت هر پیشنهاد در حراجی چه میزان بید از موجودی بید کاربر کسر می گردد. یا به عبارت دیگر کاربر به ازای ثبت هر پیشنهاد در آن حراجی چه میزان بید هزینه می کند. برای مثال در حراجی که ظریب بید آن 3 است، کاربر برای درج هر پیشنهاد 3 بید مصرف میکند. در نتیجه اگر کاربر حدس میزند برای برنده شدن در این حراجی احتمالاً باید 10 پیشنهاد ثبت کند، بدان معناست که باید حداقل 30 بید موجود داشته باشد. ظریب بید در خصوص بیدهای هدیه ثابت است و استفاده از بیدهای هدیه نیز با همان ظریب بیدهای خریداری شده محاسبه خواهد شد. ظریب بید هر حراجی در صفحه مربوط به آن حراجی قابل مشاهده است.

 • ثبت پیشنهاد در حراجی های کالاکشن

  ثبت پیشنهاد در حراجی های کالاکشن از طریق دکمه سبز رنگ در صفحه هر حراجی قابل انجام است. هر حراجی در کالاکشن دارای " میزان افزایش قیمت" مخصوص به خود است. به عنوان مثال اگر میزان افزایش قیمت در یک حراجی 1000 تومان باشد، به ازای هر پیشنهادی که توسط هر یک از کاربران شرکت کننده ثبت می شود قیمت کالا 1000 تومان افزایش می یابد. میزان افزایش قیمت در هر حراجی با توجه به قیمت کالا در بازار متفاوت است. این مبلغ در صفحه هر حراجی قابل مشاهده می باشد.

 • مهلت ثبت پیشنهاد

  هر حراجی دارای زمان مشخصی است. این بدان معناست که کاربران تا زمان مشخص شده امکان ثبت پیشنهاد در آن حراجی را دارند و فردی که آخرین پیشنهاد را ثبت کرده است برنده حراجی است. هر چه به زمان پایان حراجی نزدیک می شویم پیشنهادهای بیشتری توسط کاربران مختلف درج می گردد. آخرین پیشنهاد برای برنده شدن باید مدت مشخصی ( مثلاً: 10 ثانیه)، آخرین پیشنهاد بماند تا کاربر ثبت کننده آن پیشنهاد برنده حراجی شود. این بدان معناست که پس از فرارسیدن موعد پایان حراجی که به صورت شمارش معکوس در صفحه هر حراجی قابل مشاهده است، سایر کاربران ( به غیر از کاربری که آخرین پیشنهاد را ثبت کرده) فرصت دارند تا پیشنهاد خود را ثبت کنند. مهلت ثبت پیشنهاد در حراجی های مختلف متفاوت است. این مهلت ممکن است 10 ثانیه، 15 ثانیه و یا بیشتر باشد اما قطعا در هیچ یک از حراجی های کالاکشن کمتر از 10 ثانیه نخواهد بود.

 • برندگان حراجی

  برنده حراجی کاربری است که آخرین پیشنهاد را ثبت کند و کاربر دیگری پس از او ( در مدت تعیین شده در هر حراجی) پیشنهادی ثبت ننماید. کاربر برنده کالا را در همان قیمتی که پیشنهادش را ثبت نموده برنده کالاست و به محض تأیید حراجی توسط کالاکشن می تواند نسبت به ثبت سفارش کالا و پرداخت مبلغ اقدام نماید. از زمان تایید حراجی توسط کالاکشن، کاربر برنده 72 ساعت فرصت دارد تا کالای برنده شده را خریداری نماید.

 • بازندگان حراجی

  سایر کاربرانی که در یک حراجی شرکت می کنند و برنده نمی شوند هم چیزی را از دست نخواهند داد. کالاکشن به کاربران بازنده حراجی این امکان را می دهد تا کالای آن حراجی را ارزان تر از قیمت بازار خریداری نماید. بدین منظور به میزان بیدی که هر کاربر بازنده در حراجی صرف نموده است برای خرید کالای همان حراجی تخفیف ارائه خواهد شد.

 • ثبت سفارش کالا

  کاربر برنده هر حراجی پس از پایان حراجی و تایید برگزاری سالم حراجی توسط کالاکشن، 72 ساعت فرصت دارید تا نسبت به پرداخت آنلاین مبلغی که در آن مبلغ برنده حراجی شده است اقدام نماید. برای ثبت سفارش کالا کاربر برنده می بایست اطلاعات حساب کاربری خود را از طریق بخش پروفایل در حساب کاربری خود تکمیل کند. این اطلاعات شامل نام و نام خانوادگی، آدرس و ... می باشد. پس از تکمیل اطلاعات، ثبت سفارش و پرداخت آنلاین توسط کاربر، کالاکشن کالا را ظرف مدت 3 الی 7 روز از طریق پست ارسال خواهد نمود.

 • کارمزد حراجی

  اگر شما در یک حراجی برنده نشدید و قصد خرید با تخفیف آن محصول را نداشتید کلیه بید های مصرفی شما در حراجی پس از کسر کارمزد آن حراجی به حساب کاربری تان واریز می گردد. کارمزد هر حراجی بر اساس بید تعیین شده و میزان آن معادل نیم الی 5 درصد از قیمت کالا در بازار می باشد. بنابراین پس از تایید حراجی توسط کالاکشن و عدم ثبت سفارش با تخفیف توسط بازندگان برای آن محصول، بیدهای مصرفی پس از کسر کارمزد حراجی به صورت خودکار به حساب کاربری شان عودت خواهد شد.