قوانین و مقررات

مقدمه

قوانین و مقررات مندرج در این صفحه در خصوص کلیه رویه ها و فرآیندهایی است که در سامانه حراجی آنلاین کالاکشن به منظور برگزاری حراجی آنلاین طراحی و پیاده سازی شده است. هر کاربر می بایست پیش از ثبت نام کلیه مفاد آن را به دقت مطالعه نموده و با آگاهی کامل از شرایط و قوانین، نسبت به عضویت در این سامانه و همچنین شرکت در حراجی ها اقدام نماید.

ماده 1: شرایط عمومی و قوانین حاکم بر مقررات کالاکشن

کلیه رویه ها و شرایط حاکم بر این سامانه حراجی آنلاین کالاکشن مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانوان تجارت الکترونیک، قوانین حمایت از مصرف کننده می باشد. بدیهی است این قوانین نه فقط برای سامانه کالاکشن، بلکه برای کلیه کاربران این سامانه لازم الاجرا خواهد بود.

ماده 2: تعاریف

... در حال بروزرسانی...

ماده 3: عضویت

کلیه کاربران، جهت استفاده از خدمات کالاکشن و مشاهده جزییات حراجی ها و یا شرکت در هر یک از آنها می بایست ابتدا ثبت نام نمایند. هر کاربر به منظور ثبت نام در کالاکشن می بایست شماره همراه خود را درج نماید و برای خود یک نام کاربری و رمز عبور انتخاب کند. شماره همراه و نام کاربری پس از تایید ثبت نام قابل تغییر نمی باشد. پس از ثبت نام و تأیید شماره همراه از طریق درج کد پیامک شده به کاربر، حساب کاربری ایجاد شده و کاربر می بایست بلافاصله نسبت به تکمیل اطلاعات کاربری خود از طریق صفحه پروفایل اقدام نماید. در صورت عدم تکمیل اطلاعات، در صورتی که کاربر در یک حراجی برنده شود امکان ثبت سفارش کالای خود را نخواهد داشت و ابتدا باید نسبت به رفع نواقص اطلاعات خود بر اساس فیلدهای موجود در صفحه پروفایل اقدام نماید.

ماده 4: تعدد حساب کاربری یک نفر

هر فرد در کالاکشن فقط می تواند یک حساب کاربری داشته باشد، در صورتی که مشخص شود یک نفر بیش از یک حساب کاربری در کالاکشن ایجاد کرده، کلیه حساب های کاربری وی مسدود خواهد شد و در لیست سیاه عضویت در کالاکشن قرار خواهد گرفت.

ماده 5: حفظ اطلاعات کاربری

کلیه كاربران مسئول حفظ و نگهداری از نام كاربری و رمز عبور و اطلاعات شخصی خود می باشند و کالاکشن هیچ مسئولیتی در قبال از دست رفتن اطلاعات در خارج از سامانه نخواهد داشت.

ماده 6: صحت اطلاعات کاربری

کلیه ی کاربران در حین عضویت اطلاعاتی نظیر نام، نام خانوادگی، کد ملی ، شماره تلفن تماس، آدرس پست الكترونیكی، آدرس و کدپستی را ارائه می نمایند که می بایست این اطلاعات به درستی و با صحت کامل در سامانه درج شوند. در صورت وجود خطا یا تغییر در این اطلاعات کاربر موظف به ویرایش و بروزرسانی اطلاعات می باشد. مسئولیت حقوقی و قانونی هرگونه جعل عنوان یا عدم صحت اطلاعات فردی یا سوء استفاده از مشخصات دیگران بر عهده ی کاربر می باشد.

ماده 7: احراز هویت کاربر

سامانه حراجی آنلاین کالاکشن می تواند بنا به تشخیص خود و با قصد احراز هویت از هر یک از کاربران مدارکی دال بر صحت مشخصات اعلامی خود درخواست نماید. کاربر مذکور می بایست در اسرع وقت نسبت به ارائه مستندات و مدارک مد نظر کالاکشن قدام نماید. در غیر این صورت کالاکشن می تواند به تشخیص خود حساب کاربری وی را معلق و یا مسدود نماید.

ماده 8: دسترسی کاربران به سامانه

با توجه اینکه اختلالات معمول در دسترسی مردم به اینترنت در کشور امری غیر قابل پیش بینی است، در صورتی كه دسترسی كاربر به سامانه حراجی آنلاین کالاکشن در هرشرایطی حتی شرایط خاص و غیر قابل پیش بینی امكان پذیر نباشد، کالاکشن مسئولیتی در قبال زیان های احتمالی وارد شده نخواهد داشت.

ماده 9: ارتباطات کاربر با کالاکشن

كاربر در مقابل كلیه مكاتباتی كه سامانه حراجی آنلاین کالاکشن با وی از طریق پست الكترونیكی یا پیامك و یا از طریق حساب كاربری وی در سامانه انجام می شود مسئول خواهد بود و مصداق سند مکتوب در نظر گرفته خواهد شد. سامانه حراجی آنلاین کالاکشن پس از گذشت 24 ساعت از آخرین ارتباط خود با کاربر آن را مشاهده شده تلقی نموده و می تواند راساً اقدام نماید.

ماده 10: شرکت در حراجی و خرید از کالاکشن

به منظور خرید کالا از کالاکشن کاربران می توانند نسبت به شرکت در حراجی های آنلاین سامانه اقدام نمایند. قوانین و مقررات شرکت در حراجی در مفاد مندرج در این صفحه آمده است و اطلاع و رعایت کلیه مفاد مذکور برای کاربران الزامی می باشد.

ماده 11: شرکت در حراجی های کالاکشن

کلیه کاربران به منظور شرکت در حراجی های کالاکشن می بایست عضو این سامانه باشند و در کیف موجودی بید خود که در صفحه داشبورد حساب کاربری مشخص است بید داشته باشند.

ماده 12: مهلت شرکت در حراجی

مهلت شرکت در هر حراجی به صورت شمارش معکوس مشخص شده است. بنابراین کاربران میتواند قبل از موعد مشخص شده، برای هر حراجی که مد نظر دارند پیشنهاد ثبت کند. ثبت پیشنهاد به منزله برنده شدن قطعی نیست، اما در پایان مهلت شرکت در حراجی آخرین شرکت کننده ای که پیشنهاد خود را ثبت نماید برنده حراجی خواهد بود. در صورتی که در ثانیه های پایانی کاربری نسبت به ثبت پیشنهاد اقدام نماید مهلت شرکت در حراجی تمدید خواهد شد. این تمدید در حراجی های کالاکشن حداقل 10 ثانیه بوده و بسته به نوع حراجی ممکن است بیشتر باشد.

ماده 13: صرف بید در حراجی های کالاکشن

به ازای ثبت هر پیشنهاد در کالاکشن بسته به ظریب بید آن حراجی مقداری از بید کاربر کسر می گردد. به عنوان مثال در حراجی که ظریب بید آن 3 باشد، به ازای هر پیشنهاد 3 بید از موجودی بید کاربر کسر می گردد. ظریب هر حراجی در صفحه حراجی قابل مشاهده است و این به منزله اطلاع کاربر از میزان بید مصرفی به ازای هر پیشنهاد می باشد و کاربران حق هرگونه اعتراض در این خصوص را از خود سلب می نمایند.

ماده ۱۴: بیدهای هدیه کالاکشن

بیدهای هدیه در برخی از حراجی ها قابل استفاده می باشند. امکان یا عدم امکان استفاده از بیدهای هدیه در صفحه هر حراجی درج شده است و کاربران با شرکت در هر حراجی می بایست جزییات و شرایط آن حراجی از جمله امکان استفاده از بیدهای هدیه به دقت بررسی کنند و شرکت در هر حراجی به منزله اطلاع از این شرایط تلقی خواهد شد. لازم به ذکر است در خصوص حراجی هایی که امکان استفاده از بید هدیه در آنها وجود دارد، به صورت خودکار ابتدا بید های هدیه کاربر مصرف می گردد و پس از اتمام موجودی بید هدیه در صورت موجود بودن بید ( بیدهای خریداری شده از سامانه)، موجودی بید کاربر خواهد شد.

ماده 15: شروع قیمت در حراجی های کالاکشن

شروع قیمت در حراجی های کالاکشن ممکن است صفر یا مبلغی بیشتر باشد. این موضوع نیز نظیر سایر اطلاعات هر حراجی در صفحه حراجی مشخص شده است و کاربر می بایست با اطلاع از این شرایط نسبت به شرکت در حراجی اقدام نماید.

ماده 16: میزان افزایش قیمت با هر پیشنهاد

میزان افزایش قیمت حراجی با ثبت هر پیشنهاد کاربر در هر حراجی مبلغ ثابتی است. این مبلغ ممکن است هر عددی باشد که با توجه به قیمت کالا در بازار و سایر شرایط حراجی توسط کالاکشن تعیین می گردد و در صفحه حراجی قابل مشاهده می باشد.

ماده 17: محدودیت تعداد شرکت کننده در هر حراجی

حراجی های کالاکشن ممکن است در تعداد شرکت کننده محدودیت داشته باشد. به عنوان مثال در حراجی که محدودیت تعداد شرکت کننده در آن 10 است، 10 کاربر اولی که برای این حراجی پیشنهاد ثبت کنند در حراجی شرکت داده می شوند، بنابراین سایر کاربران امکان شرکت در حراجی را نخواهند داشت. این موضوع نیز نظیر سایر شرایط شرکت در حراجی در صفحه حراجی مشخص شده است و کاربران با ثبت نام در سامانه حراجی آنلاین کالاکشن از این قوانین مطلع بوده و حق هرگونه اعتراضی را در این خصوص از خود سلب می نمایند.

ماده 18: ارسال کالا

کالاکشن پس از ثبت سفارش موفق کاربر و پرداخت آنلاین مبلغ کالا و هزینه ارسال که در پیش فاکتور نمایش داده شده به کاربر مشخص است، ظرف مدت 3 الی 7 روز کاری نسبت به ارسال کالا از طریق پست اقدام می نماید و در قبال تاخیر در تحویل کالا توسط پست هیچ مسئولیتی نخواهد داشت. همچنین آدرس و یا آدرس هایی که کاربر در حساب کاربری خود درج می نمایند، به عنوان محل ارسال و یا برگشت کالا مورد استفاده قرار می گیرد. مسئولیت هرگونه اشتباه در ارسال کالا بر عهده ی شخص کاربر می باشد.

ماده 19: اعلان ها و اطلاعیه های کالاکشن

کالاکشن برای اطلاع رسانی کاربران به مناسبت های گوناگون از جمله بروز مشکل، تخلف و یا اختلال در روند حراجی، طرف ذی ربط را از طریق پست الکترونیکی، پیامک و پنل کاربری مطلع خواهد نمود. از آنجاییکه ارسال پیامک به موبایل کاربر توسط شرکت های ارائه خدمات پیامکی صورت می گیرد، کالاکشن مسئولیتی برای دریافت پیامک ارسالی به کاربران نخواهد داشت و کاربران موظفند پست الکترونیکی و حساب کاربری خود در سامانه را به صورت منظم و مداوم بازدید و کنترل نمایند.

ماده 20: هزینه ارسال کالا

هزینه ارسال کلیه کالاها در کالاکشن 20 هزار تومان می باشد. بنابراین هر کاربر به ازای ارسال هر کالا می بایست این مبلغ را پرداخت نماید.

ماده ۲۱:‌ خرید با تخفیف (‌کاربران بازنده)

کاربرانی در مزایده های کالاکشن شرکت می کنند و موفق به پیروزی در مزایده نمی شوند، امکان خرید با تخفیف همان کالا را خواهند داشت. مبلغ تخفیف به نسبت میزان بید مصرفی کاربر در همان مزایده بر اساس فرمول زیر محاسبه خواهد شد. مبلغ تخفیف = (میزان بید مصرفی کاربر در مزایده) * 478 تومان - تذکر مهم: مبلغ تخفیف صرفا برای خرید همان کالایی که کاربر در مزایده آن شرکت کرده و بید مصرف نموده است قابل استفاده خواهد بود.

ماده ۲۲:دریافت مبلغ کالا

در خصوص مزایده هایی که گزینه ( امکان دریافت مبلغ کالا) را داشته باشد، کاربر برنده می تواند نسبت به ثبت درخواست دریافت مبلغ کالا اقدام نماید. در این صورت کالاکشن ظرف مدت 72 ساعت کاری، نسبت به واریز مبلغ کالا پس از کسر 7% حاشیه سود خرده فروشی و مبلغ پیشنهادی کاربر برنده، اقدام خواهد نمود. نکته مهم: حاشیه سود 7 درصدی، بابت حاشیه سود تقریبی کالاکشن در تامین و فروش کالا که به صورت میانگین در گروه های کالایی مختلف محاسبه شده است کسر می گردد

ماده 23: عودت وجه بید های موجود

بیدهای خریداری شده تا سه ماه پس از خرید در صورتی که کاربران به هر دلیل تمایل به دریافت مبلغ ریالی معادل موجودی بید خود داشته باشند، بر اساس نرخ 5250 ریال به ازای هر بید محاسبه خواهد شد و مبلغ مذکور پس از کسر ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده در اسرع وقت به حساب اعلامی توسط کاربر واریز می گردد.لازم به ذکر است پس پایان دوره ۳ ماهه عودت وجه بید کاربران همچنان امکان استفاده از بیدهای موجود در حساب کاربری خود را جهت شرکت در مزایده ها خواهند داشت.

ماده ۲۴: کارمزد حراجی

کاربران کالاکشن به منظور استفاده از خدمات این وب سایت و شرکت در حراجی ها ملزم به پرداخت کارمزد خواهند بود. مبلغ کارمزد هر حراجی در صفحه مربوطه مشخص می باشد. مبلغ کارمزد از محل بید مصرفی کاربران در هر حراجی کسر و مابقی بید مصرف کاربر به حساب کاربری وی مسترد خواهد شد. نکته مهم: کاربران بازنده ای که اقدام به خرید با تخفیف می نمایند، با توجه به اینکه میزان تخفیف آنها معادل کل بید مصرفی شان در حراجی ( شامل کارمزد)‌ می باشد، بید مصرفی مازاد کارمزد را پس نخواهند گرفت.

ماده ۲۵: سقف مبلغ حراجی برای ورود کاربر

در هر حراجی مبلغی به عنوان سقف مبلغ ورود برای کاربر جدید وجود دارد که در صفحه حراجی درج شده است. این سقف به این معنی است که کاربران برای شرکت در آن حراجی می بایست قبل از آن قیمت حداقل یک پیشنهاد ثبت نمایند. در صورتی که در خین برگزاری حراجی قیمت محصول از مبلغ سقف ورود کاربر جدید بگذرد، امکان ورود کاربر به حراجی وجود نخواهد داشت و بعد از آن قیمت حراجی بین کاربرانی که حداقل یک پیشنهاد ثبت کرده اند ادامه پیدا می کند.

ماده ۲۶: مبلغ سقف افزایش قیمت حراجی

برخی از حراجی های کالاکشن دارای مبلغ سقف قیمت هستند. سقف افزایش قیمت حراجی به این معناست که قیمت محصول در حراجی از آن مبلغ بالاتر نخواهد رفت. در صورتی که در حین برگزاری حراجی قیمت محصول به سقف مبلغ حراجی برسد کاربران کماکان با صرف بید امکان ثبت پیشنهاد دارند ولی قیمت محصول از مبلغ مشخص شده فراتر نخواهد رفت. در این وضعیت نیز کاربری که آخرین پیشنهاد را ثبت کرده برنده حراجی است.

چارچوب برگزاری مزایده استاندارد آنلاین (مزایده باز) - اینماد

1- عضویت افراد در سایت و شرکت در مزایده در صورت عدم ارائه خدمت خاص باید به صورت رایگان باشد. 2- پیشنهاد قیمت در هر مزایده نباید هزینه ای را برای کاربران در پی داشته باشد. 3- قیمت پایه و زمان برگزاری هر مزایده باید در سایت اعلام گردد. و بعد از پایان مدت زمانی که برای انجام مزایده تعیین شده است امکان پیشنهاد قیمت بالاتر از طرف شرکت کنندگان وجود نداشته باشد. 4- کسب و کارهای مزایده استاندارد آنلاین می توانند جهت شرکت در مزایده مبلغی (به عنوان وجه الضمان) تعیین نمایند و وجه اضمان باید تا سقف ده درصد از ارزش کالا و خدمات باشد و کسب و کار موظفند قبل از برگزاری مزایده مبلغ آن را در سایت به شرکت کنندگان اعلام کنند. 5- این کسب و کارها موظفند حداکثر ظرف مدت دو روز کاری پس از اتمام مزایده و مشخص شدن 3 نفر اول ، مبلغ تودیع شده بابت مزایده ( وجه الضمان) را به ما بقی شرکت کنندگان به غیر از سه نفر اول مسترد نمایند. این مبلغ می تواند در صورت تمایل شرکت کنندگان در حساب کاربری آنها قرار گیرد. 6- در صورتی که نفر اول مزایده بعنوان برنده، انصراف خود را نسبت به خرید کالای مورد حراج اعلام نمود، کسب و کار می تواند مبلغ وجه الضمان را به این شخص مسترد نکند و به نفر دوم اعلام کند که در مزایده برنده شده است. این فرآیند تا نفر سوم قابل اجرائ می باشد. 7- کسب و کارهای مزایده آنلاین ملزم به اعلام مفاد این چارچوب به شرکت کنندگان هستند. در این خصوص ضروری است تا قبل از شروع هر مزایده به صورت الکترونیکی تایید شرکت کنندگان را به نحو قابل استناد نسبت به مفاد این چارچوب اخذ نمایند. 8- کسب و کارهای مزایده آنلاین باید سیستم " پرداخت بعد از تحویل" را در معاملات خود لحاظ نمایند. بدین صورت که بعد از تحویل کالا به خریدار و کسب رضایت خاطر او مبلغ کالا پرداخت گردد. 9- این کسب و کارها موظف به ارائه لیست کالا و خدمات ( مطابق قوانین و مقررات ممنوعیت فروش در فضای مجازی) می باشند. 10- مشخصات کامل در مورد شرایط کالا ( نو، دست دوم و معیوب) شرایط گارانتی ، خدمات پس از فروش و غیره ارائه نمایند. 11- کسب و کار موظف است تمام هزینه هایی ( هزینه ارسال، هزینه بیمه و ....) که برعهده هر یک از طرفین می باشد را قبل از برگزاری مزایده اعلام نماید. 12- کسب و کارهای مزایده آنلاین موطفند در قوانین و مقررات سایت ه به آگاهی و تایید شرکت کنندگان می رسد قید نمایند مطابق بند ماده 42 ق.ت. 1 فصل " حمایت از مصرف کننده" مشمول حراجی های آنلاین می شوند.